Blog

E-Ticaretin Kitabı – Müşteriyi Doğru Yönlendirme

Müşteri yazıyor “merhaba sizden aldığım kedi mama kabından kedim yemek yemiyor. Sanırım metal kokusu var. Yıkadım ama çıkmadı ne yapabilirim?”

Yanlış çözüm: (personelim aynen bunu yazmıştı ama göndermesine izin vermedim.)
“Merhabalar, sizin için yeni bir kase gönderelim bir de onu deneyin”

Sorunu doğrudan anlamadan yeni bir alternatif ürün gönderimi sorunun çözümü asla olamaz. Yeni ürün demek maliyeti, kargo maliyeti, operasyon maliyeti ve cabası. Evet müşteri için bir adım atıyormuş gibi görünüyor ama müşteri yine benzer bir sorunla baş başa kalacak. Aynı ürün yine gidiyor. Aslında doğru olan iletişimde şöyle olmalı ve öyle yapmasını söyledim. Müşterinin sorununun gönderdiğiniz üründen kaynaklandığını henüz bilmiyoruz. Kendi kullandığı kimyasaldan kaynaklanıyor olabilir. Mama içeriğinden kaynaklanıyor olabilir. Aslında doğru yöntem şöyle olmalı;

Müşteri İlişkileri yöneticisi: “ Merhabalar, çok nadir karşılaştığımız bir sorun. Sizinle sorunlu bir deneyim paylaştığımız için üzgünüz. Kaseleri hangi yöntemle yıkadınız?”

Burada önce müşterinin sorunuyla ilgilendik. İki şekilde cevap verebilir. Elde yıkadım ya da bulaşık makinesinde yıkadım. Biz cevabı onun vermesini istiyoruz. Verdiği cevaba göre elde yıkadım derse; “ makinede yüksek ısıda yıkamayı deneyin” makinede yıkadım derse “ elde farklı bir kimyasal deterjan kullanarak yıkamayı deneyin ve lütfen sonucu bizimle paylaşın size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.” diyeceğiz.

Böylece iki farklı şeyle karşılaşma ihtimalimiz var. Tamam teşekkür ederim diyecek bunlardan birini deneyecek. Yüzde elli ihtimal kaplarda ki koku gidecek ve bize olumlu dönecek yüzde elli ihtimal aynı sorun devam edecek ve sorunun demekki yıkamayla ilgili olmadığını metalla ilgili olduğunu ve kokuyu çıkaramayacağını anlayacak ve bize dönüş yapacak. Koku çıkarsa doğru yönlendirmemiz için bize teşekkür edecek ve memnun kalacak. Koku çıkmazsa bazı kedi ırklarında kokuya karşı hassasiyet olduğunu ve çok nadir karşılaşılan bir durum olduğunu onun için daha pahalı olan seramik kaplı mama kabını indirimli olarak verebileceğimizi söyleyeceğiz. Böylece hem sorun çözülecek hem müşteriye yeni bir ürün satacağız.

Son alternatif müşterimiz yeni bir ürünü almak istemediğini ve kesin kararla sadece mama kaplarının yenisini istediğini söyledi. Konuyu asla uzatmadan yeni ürünü bedelsiz göndereceğiz. Her alternatifte müşteri sonuçtan memnun kalacak. %66 ihtimalle biz yeni bir operasyon maliyetine girmeyeceğiz.

E-Ticaretin Kitabı – İade ve Değişimin Gizli Maliyeti

Önce e-ticarette iade ve değişimin sistemi nasıl meşgul ettiğine bakalım. Sonra bunu hizmet sağlayıcı olarak nasıl kaliteli sunmak zorunda olduğumuza. Müşteri arıyor ve ürünü değiştirmek istiyor. Çağrı merkezini sorunun büyüklüğüne göre dakikalarca meşgul ediyor.

Değişim yapmak istediği ürün ile yeni ürün arasında fiyat farkı varsa ücret iadesi için muhasebeyi meşgul ediyor. Muhasebe yeni fatura kesiyor ya da faturasını düzeltiyor. maliyet. Ürün gittiği için giden kargo, geri geldiği için gelen kargo maliyeti yeni ürün için giden kargo maliyeti ile birlikte 3 aşamalı kargo maliyeti çıkıyor. Yeni ürün için paketleme ekibi baştan bir paketleme sürecine giriyor. Paketleme personel ve paketleme maliyeti. 

Süreç tamamlanana kadar yaklaşık 5 fonksiyonlu farklı zaman aralıkları ile birlikte asıl satış ve operasyonel işlerinden geri kalınıyor. Böyle durumlarda toplam maliyet ürün maliyetini geçebiliyor. Çözüm: iptal ve iade oranlarının düşürülmesi. 

Peki bunu nasıl sağlarız? Tamamen çözüm müsün değil. Farklı anlayışlarda ve farklı estetik anlayışlarında milyonlarca insandan bahsederken bunun tamamen önüne geçilemez ama bu hizmetin kalitesi artırılır ve müşteri memnuniyeti yükselirse bu durumda şüpheci müşterilere satış yapma oranını artıracaktır. 

Kurallar basit; gönderdiğiniz ürün ile sergilediğiniz ürün fotoğrafları aynı olmalı. En ince detayına kadar. Paketleme maliyetinden kaçınılmamalı. Yüksek kaliteli paketleme çok önemli. Bu müşteriye bir daha ki alışverişi için güven verecektir. Ve marka algısını artıracaktır. 

Mümkünse çağrı merkezi iletilen ürünler ile ilgili hemen geri dönüş yapmalı ve müşterinin memnuniyetini ölçmeli. Yine mümkünse sipariş düştüğünde çağrı merkezi müşteriyi aramalı ve “Siparişiniz ulaştı, en kısa sürede kargoya verilecektir. Sormak istediğiniz bir konu olursa size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım” ifadesiyle karşısında her zaman birini bulacağını hissettirmeli. Bu durum üründe iadeye değer bir caydırma olmadığı halde üründen soğuyan müşteriyi çok büyük oranda iadeden vazgeçirecektir. İlk kurulan iletişim firma tarafından yapıldığı için müşteri her zaman mahcubiyet duyacaktır. Bu tamamen hiç bir zaman bitmemekle birlikte. 

Birileri her zaman kararından vazgeçecek. Birileri her zaman zor beğenecek. Siz ne yaparsanız yapın bu değişmeyecek. Fakat bunu onlar için konforlu hale getirmeniz lazım ki bir hada alışveriş yapsın ve süreçten memnun kalsın. Böylece hem marka değeriniz artacak hem müşteri memnuniyetiniz. 

E-Ticaretin Kitabı – DM Konusu

Müşteri yorumlarına instagram ya da Facebook dm üzerinden dönmenin önemi: ör. Müşteri dm üzerinden ürün fiyatı ya da detay sordu. Merhabalar, ürün fiyat ve detay bilgisi size dm yolu ile iletilmiştir, keyifli alışverişler dileriz.

Dm: merhabalar, ilgilendiğiniz ürün fiyatı 99 Tldir. Masif panel malzemeden üretilmiştir ve Demonte olarak gönderiliyor. Ürün içeriğinde tüm montaj aparatlarını bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve alışverişinizi tamamlamak için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz.

Farklı sorularınız için burada olacağım. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Dm üzerinden iletişimde kalındığında sorunun alışverişe dönme ihtimali çok yükseliyor. Çünkü sohbet devam ediyor. Müşteri yeni bir soru soruyor ürünü satın almaya niyetliyse soru sormaya devam ediyor ya da alışverişini nasıl tamamlayacağını soruyor. Dijital yetenekleri zayıfsa buradan tamamlamak istiyor. Ya sipariş sürecinde güven testi yapıyor! Bu güven testinden geçmelisiniz. Aksi halde hem kaçıyor hem geri dönmekten imtina ediyor.

Yorum üzeriden dönüldüğünde ise; yorumların altında sohbet ilerlemediği için konu orada kapanıyor. Ek olarak yorum üzerinden verilen fiyat bilgisi fiyatı merak eden diğer kullanıcıların merakını giderdiği için onların yorum yapmasını engelliyor. Bu da Instagram postunun yorum sayısını azaltacak ve popülerliği düşürecektir. Ne kadar çok yorum olumlu ya da olumsuz postun keşfette çıkmasına olanak sağlar.

Dm üzerinden dönüşlerin daha zorlayıcı olduğu açık. Fakat bu dönüşler müşteri ile ikili ilişkiyi hızlandırır. Müşterinin aklında ki tüm soru işaretlerini gidermeye çalışın. Kasmayın, samimiyet kazanır. Kurumsallık çerçevesinde samimiyet kazandırır. Bu durumlarda müşterinin diler talepleride ortaya çıkar. Sohbet ilerlemiyorsa farklı ürünler önerin. Durumu mağazanıza gelmiş fiziki müşteri gibi değerlendirin. Vitrinin önünden geçerken ilgisini yakaladınız ne yaparsınız? İçeri davet eder ne istediğini anlamaya çalışırsınız. Böylece yardımcı olur ve satışı sonlandırısınız. Aynı kurallar farklı açılardan burada da geçerli. Dijital mağazanız tüm ülkede açık ve farklı anlayışlarda on binlerce farklı yüz ve kültür içeri girerken siz sadece sorulara cevap vermekle kalmayın. Hadi şu satışları biraz artıralım.

ANSİAD 12. Girişimcilik Haftası”

Fırsatın nerede ne zaman karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Bu yolda ilerlerken her şekilde işinize yarayacak, hayatınızda ve girişimcilik yolunda etkileşim sağlayacak etkinliklere katılmakta fayda var. ANSİAD yıllardır titizlikle düzenlediği “Girişimcilik Haftası” kapsamında 2014 yılında yeni bir “İş Fikri Proje Yarışması” ile öğrencilere ve girişimcilere destek oluyor.

Hayallerinizi bekletmeyin ve harekete geçin!

YARIŞMA AFİŞİ

‘Destekli Girişim’ Büyük Destekler İçin Doğru Stratejiler

 

Büyük Destekler için Doğru Stratejiler. Sayıları artan ve kaynakları farklılaşan devlet desteklerinden faydalanmak zor gibi görünse de, stratejilerinizi doğru kurguladığınızda hiç de zor olmadığını gerçek örneklerle birlikte Stratejist Serpil Arslantaş’tan dinleyeceğiz. 11 ve 25 Eylül Çarşamba günleri 3’er saatinizi ayırdığınıza değecek.

Online Kayıt için Tıklayınız

atso-seminerweb

M.Akif Ersoy Üniversitesi Programı

9 Mayıs’ta Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde TOBB Antalya Yönetim Kurulu olarak gerçekleştirdiğimiz girişimcilik ve  iş planı hazırlama konularını içeren konferansımız tamamlandı. Katılım gösteren ve etkinliği organize eden tüm hoca ve öğrenci arkadaşlara gösterdikleri hassasiyet ve ilgiden dolayı teşekkürü borç bilirim.