Posts tagged ekonomi

‘Destekli Girişim’ Büyük Destekler İçin Doğru Stratejiler

 

Büyük Destekler için Doğru Stratejiler. Sayıları artan ve kaynakları farklılaşan devlet desteklerinden faydalanmak zor gibi görünse de, stratejilerinizi doğru kurguladığınızda hiç de zor olmadığını gerçek örneklerle birlikte Stratejist Serpil Arslantaş’tan dinleyeceğiz. 11 ve 25 Eylül Çarşamba günleri 3’er saatinizi ayırdığınıza değecek.

Online Kayıt için Tıklayınız

atso-seminerweb

2 Ay’da 75 Bin TL!

Her şey yeni bir tecrübe insan için. Bugün ilk defa tecrübe ettiğim bir konu üzerine yaklaşık 75bin TL’lik bir Kosgeb desteği aldık firma olarak. Projeyi tek başına yazarken hissettiğim şey firmamın çıkarlarını savunmak ve sahiplenmekti. Hislerimin uyandırdığı heyecan doruk noktasına ulaştı ve neredeyse hiç kesinti yapmadan destek vermeyen Kosgeb, hiç kesinti yapmadan yaklaşık 75 bin TL vermeyi taahhüt etti. Yarın taahhütnameler imzalanacak ve satınalmalar başlayacak.

Bu aşamada şunun farkına vardım ki Kosgeb’in ne olduğunu bilmeden hep öz sermayeden tüketmeye devam eden binlerce firma var. İnsanlar tabi ki öz sermayelerinden tüketecekler fakat bir kurum size geliştirdiğiniz bir proje karşılığında harcamanızın %50 sini geri ödemesiz vermeyi teklif ediyorsa bence geri çevirmeyin. Zira habersizce kendini tüketen binlerce firmadan biri olursunuz. Tabi ki bu söylediklerim Kobiler için geçerli.

Öyle ki bunun Tübitak‘ı var, Kalkınma Ajansları var, Dış Ticaret Müsteşarlığı var hatta Avrupa Birliği var. Vakit imkanları değerlendirme ve işleri geliştirme vakti. Acele edin! Bilmiyorsanız bir bilene sorun. Ama işinizi geliştirmek için sunulan fırsatları kaçırmayın. Bugün 75 bin, yarın 1 milyon dolar!

Sihirli Değnekler

İdealleriniz var, ve siz varsınız. Baş başa. En büyük alternatifiniz ‘gençlik’ önünüzde onlarca yıl var. Onlarca yıl, siz ve idealleriniz. Gençliğinizden aldığınız güç ile yılların verdiği güveni birleştirip ideallerinize tırmanmak istiyorsunuz ? Yıllarca süren okul hayatı, onlarca okunan kitaplar, katıldığınız seminerler, hepsi size ayrı bir güç katmış. Sahip olma duygusu, yöneticilik güdüsü gün geçtikçe sizi çıldırtıyor. Hele ki hiç sahip olamadıysanız. Artık önünüzde kimse Devamını oku

Şu İnovasyon Dedikleri

Son zamanlarda bu terimi çok duyar olduk “İnovasyon” bizim için ne ifade ediyor?

İnovasyon; Tam karşılığını dilimizde bulamasa da kendisini “Toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması” olarak tanımlar. Türkçe’de “yenilik” , “yenilikçilik” ve “yenileme” çağrışımları uyandırır. Kısaca inovasyon her yerde ve her Devamını oku